Zápis do školy - hravě s lenochodem

Zápis do školy - hravě s lenochodem

Duben je milníkem pro mnohé děti, čeká je den, na který jsme je my, rodiče, ale i paní učitelky ve školce, dlouho připravovali, a to zápis do školy. Některé disciplíny naše děti zvládají lépe, jiné hůř. A my se dnes podíváme na to, jak jim pomocí her dopomoct, aby je to bavilo.

Jedním z důležitých prvků, který by měly děti ovládat jsou barvy. Barvy se dají trénovat mnoha způsoby, můj tip je desková hra od Orchard Toys Dinosauři, do vany! Děti tady otáčí dva ukazatele, jeden ukáže na barvu a druhý na dinosaura. Dinosauři jsou špinaví od bláta, když si je dáte do vany, otočíte je na čistou stranu s bublinami všude kolem. Vítězí ten, kdo má více bublin. Procvičíte si jak barvy, tak jednoduché počítání.


Druhým tipem na procvičování barev je tento překrásný dřevěný krokodýl od Djeco. Děti si do něj vsunou šablonu s barevnými kuličkami a snaží si zapamatovat rozložení kuliček. Poté krokodýla nakrmí barevnými kuličkami tak, jak si zapamatovaly. Po otočení snadno ověří, jestli to mají správně. Trénují jak barvy, tak paměť.


Další zkouškou u zápisů bývá časová souslednost. Děti mohou dostat kartičky na nichž je vyobrazena pohádka. Jejich úkolem pak je, správně kartičky seřadit a příběh převyprávět. Tuto aktivitu jim pomůže procvičit překrásná hračka od Janod Časová souslednost Zahrada Didaktik. Je zde 10 témat, které děti řadí do okének tak, aby šly správně za sebou. Například housenka-kukla-rozevřená kukla-motýl.

Druhým tipem jsou puzzle od Djeco Denní činnosti. Pomocí jednoduchých puzzle děti seřadí, jak jdou denní činnosti po sobě. Poté si celý den můžete spolu převyprávět nebo si říct, jak to chodí u Vás doma. Jednoduchá, ale efektivní činnost, při níž dítě trénuje jemnou motoriku, časovou souslednost a buduje si slovní zásobu.

Můžete se setkat i s úkolem na tvary. Mým typem na procvičování je jednoduché tvoření, od Djeco Vesmírné pistolky. Variantou pro holčičky pak mohou být například Třpytivé korunky pro princezny. Děti v těchto tvořivých sadách nalepují tvary na předlohy pistolek nebo korunek na příslušná místa. Pro děti pro děti je to jednoduché, ale přes to zábavné, po tvoření jim navíc zůstane krásná hračka.


Poslední kategorií, kterou bych chtěla zmínit jsou počty. Úkolem může být například to, že má dítě určit, kolik víček je na stole. Pokročilejší variantou úkolu může být, že paní učitelka ukáže dítěti 4 víčka, 2 oddělá a zeptá se, kolik jich zbylo. Pokud takový úkol vaše dítko nezvládne, není třeba se děsit, všechny zkoušky jsou jen orientační a do září je pořád dostatek času na trénování.

Jednoduché počítání můžete zkusit s dětmi ve hře od Orchard Toys Berušky. Děti zde hodí kostkou a vezme si lístek podle hodnoty, kterou hodilo na kostce. Lístek otočí a najde několik berušek. Vítězí ten, kdo má více berušek. Jednoduché, ale velmi efektivní procvičování a děti velmi baví.


Posledním dnešním tipem je hra od Djeco Batanimo. Jednoduchá přebíjená, v níž odkryjete vrchní kartu z balíčku a porovnáte si, čí zvíře je větší. Díky metru, který je na kartách, toto zvládnou i děti samy. Procvičujete tak menší, větší, rovná se a zároveň si můžete říkat názvy jednotlivých zvířat. U nás doma je tato hra velmi oblíbená i u syna, který je už ve druhé třídě.

I přes to, že se úkoly na jednotlivých školách liší, princip zůstává vždy stejný. Proto pokud víte, že v některé oblasti si vaše dítě není úplně jisté, je fajn mu trošku pomoci. Strávíte spolu pěkné chvilky, kdy se něco učíte a bavíte se u toho. Děti milují, když jsou jim rodiče velkým průvodcem a když spolu stráví přítomnou chvilku.

 

Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod