Dragomino - dojmy z hraní

Dragomino (Mindok) - dojmy z hraní

 

Toho, kdo se ve světě moderních deskových her pohybuje, určitě neminulo Dragomino, které v češtině vydává vydavatelství Mindok. Jde o překrásnou hru, ocitáte ve světě, kde jsou draci víc než jen mýtická stvoření. Podnikáte průzkum a objevujete vzácná dračí vejce. Dragomino kombinuje strategii, štěstí a budování území.

Dragomino je součástí rodiny her Kingdomino, která zahrnuje oceňované Kingdomino a z trilogie nejkomplexnější – Queendomino.

 

Pro koho hra je?

V první řadě je pro malé hráče od 4 let, troufám si ale říct, že ji zvládnou i 3leté děti. Hrát ji můžou 2 až 4 hráči. My ji nejčastěji hrajeme ve 3 nebo ve 2. Jedna hra je na zhruba 10–15 minut.

Jak se Dragomino hraje?

Ve hře hráči přikládají dílky (podobné dominovým) do své krajiny, přičemž vždy, když k sobě napojí dílek stejného typu krajiny, získají odpovídající dračí vejce. V něm se skrývá malý dráček nebo tzv. pukavec, tedy prázdná skořápka. Vyhrává ten hráč, který má nejvíc dráčků.

V této hře je krásně vidět pokrok dětí. Čím více jsou ve hře zkušenější, tím více přemýšlí o strategii - kam přiložit dílek, aby získaly co nejvíce vajec.

Hra má překrásný artwork a ilustrace dračích mláďat a nejsou repetitivní. U nás doma si kluci mezi dráčky ihned našli oblíbence a hlásí, kterého měli minulou hru. Jak si to můžou pamatovat? :-))

Ve hře je i dračí máma (dřevěná figurka), která plní vyvažovací funkci. Mámu získáte, pokud ve svém vejci nenajdete draka. A v příštím tahu tahu se stáváte začínajícím hráčem.

 

 

Proč Dragomino máme tak rádi?

Jednou z největších předností Dragomina je jeho pravidlová dostupnost. Pravidla jsou přímočará a snadno uchopitelná, díky čemuž je skvělou volbou pro rodinné hraní, sourozenci ho snadno zvládnou hrát spolu, ale připojit se může babička i děda.

Na hře oceňuji i to, že díky vyváženosti herního štěstí a strategie, má šanci vyhrát každý a nikdo nikdy přesně neví, jak to všechno dopadne.

Již jsem zmiňovala okouzlující artwork, ráda bych ale vyzdvihla i kvalitu komponent. Dílky jsou z opravdu tlustého kartonu, jsou velké a dětem se s nimi dobře manipuluje. Velmi oceňuji plastový insert, kam se dílky krásně uspořádají.

I přes to, že je hra primárně určena pro začínající hráče deskovek, tak naše kluky (necelých 6 a 8 let) baví pořád, pravidelně ji chtějí hrát, což mi dělá velikou radost!

 

Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod