Smart Games pro nejmenší (1. díl)

Smart Games pro nejmenší (1. díl)

V dnešní digitální době, kdy se displeje snaží odlákat pozornost našich dětí, je pro rodiče stále těžší hledat způsoby, jak je zapojit do kvalitních aktivit. Jednou z cest jsou Smart Games.

Tyto hry kombinují tradiční deskovky s hlavolamem a poskytují jednak zábavu, ale rozvíjí například logiku nebo prostorovou představivost a mají mnoho dalších vzdělávacích aspektů. Toto je důvod, proč je popularita tohoto typu her na vzestupu jak u rodičů, tak u pedagogů.

Tento článek je první z minisérie článků o smart games a je věnován nejmenším dětem. V pokračování se budu věnovat hrám pro větší děti a dospělé a v posledním díle se podíváme na cestovní hry.

Primárně se budu zaobírat smart hrami značek Mindok, Haba a Djeco. Tito 3 zástupci u nás v obchodě a vlastně i doma jednoznačně dominují.

Pro koho smart hry jsou?

Škála smart her je hodně široká a na trhu jsou dostupné hry pro všechny věkové kategorie. Zahrají si nejmenší děti, školkové děti, předškoláci, školáci, ale i my dospělí si můžeme pěkně potrápit hlavu. Tyto logické hry se osvědčily i jako skvělý dárek pro babičky a dědečky. Nejen malé děti totiž potřebují trénovat jemnou motoriku a hlavu.

Co se týče témat, troufnu si říct, že si vybere opravdu každý. K dostání jsou zvířátkové, vesmírné, abstraktní, pro něžné duše i pro drsňáky.

Jaké druhy Smart Games máme?

K dostání jsou smartky cestovní – praktické menší provedení her a dílky mohou být na magnet nebo v praktické krabičce. My využíváme magnetické, a to hlavně, když jedeme na delší cestu autem nebo v čekárně. Vždycky mám v tašce aspoň jednu nachystanou. Nezaberou skoro žádné místo a vždycky nás spolehlivě zabaví.

Druhým typem jsou klasické stolní smartky, které si rozložíte na stole, zemi, nebo na jakékoliv větší ploše. Obsahují krásné velké kvalitní komponenty, buď z plastu nebo ze dřeva. Obsahují i více zadání než cestovní verze.

Smart hry jsou udělané tak, že obsahují knížku zadání, a ta jsou řazeny od nejjednodušších po ta těžká, která jsou pro opravdové experty a jejich řešení zabere nějaký ten čas – aspoň nám. Na konci knížky jsou i správná řešení, kam si čas od času, když si nevíme rady, chodíme pro nápovědu. Narazili jsme už i na případ, kdy jsme vymysleli jiné řešení, než bylo v nápovědě. Když se toto stane, mají naši kluci ještě větší radost, že vymysleli něco extra a mají pocit, že jsou z nich velcí géniové. 😊

Všeobecným cílem her bývá vyřešit nějaký úkol tak, aby odpovídal zadání. Tento 1. díl článků o smart games je věnovaný těm nejmenším a proto si níže ukážeme pár her a principů hraní smartek pro nejmenší děti.

 

Mindok SMART – Tři malá prasátka

Na herní desku se podle zadání nachystají 3 prasátka a úkolem dětí je umístit dílky s domečky tak, aby prasátka byla vedle domečků a mohla si hrát venku. Druhou variantou hry je, že hrajeme i s vlkem, děti pak musí umístit dílky s domečky tak, že jsou prasátka schovaná uvnitř.

Tři malá prasátka obsahují dokonce i obrázkovou knížku, kde si s dětmi můžete celou pohádku spolu projít a převyprávět.

Tato hra je typickým příkladem, jak krásně se dá skombinovat hra a hračka v geniálně fungující smart hru. Téma je dětem známé a domečky si hned zamilujete! Trénink prostorové představivosti a jemné motoriky.

 

Mindok SMART – Safari Park

Safari park je novinka od vydavatelství Mindok a na první pohled nás hned zaujala.

Děti si prohlédnou fotku zvířátek na safari a jejich úkolem je, dostat zvířátka přesně do pozice, jako na fotce. Ve hře jsou 4 zvířátka a každé z nich má svou startovací pozici na desce (určuje tvar podstavce zvířátka). Zvířátky děti pohybují tak, že s nimi jezdí v dráze. K pohybu se nedají využít všechny cesty, lev nemá rád vodu – tudy nesmí, žirafy jsou příliš vysoké, aby prošly pod stromy nebo pod duhou a slon se zase nedostane přes skály.

Hra je tedy primárně o vymyšlení trasy tak, aby se zvířátka dostala do správné pozice. Opět nádherně zpracovaná hra, která děti přímo přitahuje.

 

Mindok SMART – Chytrý farmář

V kategorii pro nejmenší děti dominují zvířátka a i další hra, kterou bych ráda představila je obsahuje, a je to Chytrý farmář. Děti si rozestaví zvířátka podle instrukcí a snaží se postavit ohrady tak, aby každý druh zvířátek byl ve své ohradě. V těžších úrovních se přidává i korýtko s vodou.

Krásná zvířátka a téma farmy je pro děti lákavé a opět se hra dá po skončení použít jako hračka, takže ideální kombinace.

 

DJECO Pentanimo

Tato hra obsahuje nádherné dřevěné tetrisové dílky, na kterých jsou zvířátka. V jednodušších úrovních jsou všechny dílky v zadání ukázány a děti se snaží dílky do rámečku vyskládat tak, aby byly stejně jako v zadání. V těžších úrovních je barevně vidět jen pár dílků a zbytek je černě a úkolem je doplnit dílky tak, aby tvarově odpovídaly černé ploše.

Děti při hře trénují logické myšlení, trpělivost, barvy a prostorovou představivost.

 

Mindok SMART – Den a noc

Jako posledního zástupce kategorie pro nejmenší jsem si vybrala Den a noc, protože obsahuje kvalitní dřevěné komponenty a využívá zajímavé mechaniky stínů. Když děti hrají denní úkol, skládají tvary na podstavec tak, jak jim ukazuje zadání. Trénují tak jemnou motoriku a barvy. Pokud hrají noční úkol, mají k dispozici jen stín a snaží se dílky uspořádat tak, aby odpovídaly stínu.

Velice oblíbená hra pro děti už od dvou let. Nejen že u ní vydrží dlouho, ale rády se k ní vracejí i když už jsou třeba předškoláci.

 

V dalším díle, této mini série o Smart Games, se podíváme na hry pro větší děti. Na článek se můžete těšit v příštích dnech. 

 

 Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod