Zachraňte příšerky - dojmy z hraní

Zachraňte příšerky - dojmy z hraní

Zachraňte příšerky od Mindoku, se u nás doma v posledním roce vytahují na stůl pravidelně a staly se u nás hodně oblíbenou hrou.

Kluci se při hře hodně zaměřují na vylepšování své příšerky a upozaďují soupeření. Prostě chtějí mít svoji příšerku nejhezčí, nejspokojenější, nejsilnější… a pokud vyhrají, berou to jako bonus.

O co ve hře vlastně jde?

Ujímáte se péče o příšerky, které se omylem ocitly u nás na planetě. Z ušmudlané a smutné příšerky se ji snažíte udělat čistou, šťastnou a silnou.

Ve hře je 5 příšerek: Bazilišek, Kerberos, Ork, Drak a Mantichora.

Pro koho hra je?

Pro děti od 7 let a hraje se cca 30 minut (na krabici je uvedeno 20–40 min). Většinou ji hrajeme ve 3 nebo ve 2. Hrát jde ale až v 5 hráčích. Tady bych chtěla ještě zmínit, že mladší syn má necelých 6 let a starší má necelých 8 let a oba ji hrají plnohodnotně.

A jak se hraje?

Z nabídky dílků si ve svém tahu jeden vyberete, vykonáte jeho akci a postoupíte na herním plánu o tolik oblastí, kolik dílek stojí.

Na výběr mátě hned několik možností: vylepšit si část těla (dílek péče), koupit si pelíšek, pořídit hřiště, pozvat k sobě čaroděje (léčitele), plnit příšerce její přání nebo si koupit diamanty.

Hru začínáte s příšerkou na úrovni 1, dostat se jde ale až na úroveň 4 – kde je příšerka už v plné zbroji, silná a plná energie!

Ve hře jsou i destičky úkolů, které přinášejí extra vítězné body. Například kdo jako první nasbírá 2 diamanty získá 2 srdíčka (body) nebo kdo jako první vylepší svou příšerku na třetí úroveň, získá 3 body.

Hráči se střídají v tazích, než dojde nabídka destiček. Potom se otočí herní plán a na počítadle bodů si všichni spočítají kolika bodů dosáhli. Ve hře je i milá nápověda bodování, a to na druhé straně stupnice pořadí.

Proč máme hru rádi?

Celý průběh hry se nese v přátelském a milém dojmu. Ilustrace jsou velmi povedené a každý si najde svoji oblíbenou příšerku velmi snadno. Hra obsahuje velkou spoustu komponent, které jsou kvalitní. Všechno je tady uděláno tak, že to k sobě pasuje. Příšerka má své místo na hráčské desce, stejně jako pro pelíšky je určen prostor vpravo a hřiště dáváme zase vlevo. Splněné úkoly potom pasují na vrch příšerky.

Ještě bych ráda zmínila, že hra je specifická v tom, že pořadí hráčů není pevně dáno a další kolo začíná vždy ten, který je nejvíc vzadu. Toto je dáno tím, jak drahé dílky hráč kupuje. Pokud hráč přede mnou koupí dílek za 4 a já za 2, tak jsem stále na tahu a můžu si tak v vlastně koupit tak 2 dílky po sobě. Toto považuji za velmi zajímavý mechanizmus, kde se hráči učí tomu, co je pro ně výhodné a uvažovat strategicky.

Osobně velmi oceňuji to, že se hra dá do krabice pěkně uložit, vše má své dané místo, a tak dílky není třeba třídit do pytlíčků.

Pokud máte doma děti ve věku okolo 6 let a láká vás péče a vylepšování si svých milých příšerek, hru určitě pořiďte. My ji doporučujeme a řadím ji do kategorie – baví děti i dospělé. 😊

 

Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod