Nese Vaše dítě špatně prohry? Zkuste hrát kooperativně

Nese Vaše dítě špatně prohry? Zkuste hrát kooperativně

Mnozí z nás zažili situaci, že naše ratolest nezvládla dobře prohru. Možná byla špatná chvilka na hraní, nálada nebyla úplně ideální, možná byl trochu hlad, nebo jen zapracovaly nervy. Ať tak či onak, jestli se rozčilování při prohrách opakuje – nalijme si čistého vína – máte doma andílka, co neumí prohrávat.

Jak mu to ulehčit? Jak ho to naučit? A má smysl s ním hrát?

Pokud vaše dítko chce deskovky hrát i přes rozčilování při prohrách, tak to smysl určitě má. Zvládat svoje emoce je mistrovská disciplína, a to i pro mnohé dospělé. Proto nad tím nelámejte hůl 😊

Kooperativní hry jsou perfektním nástrojem pro takové situace. Všichni společně spojí síly, aby porazili nepřítele, splnili zadaný úkol, odhalili pachatele, nebo zahnali zlá strašidla. Spoluhráči v těchto případech hrají spolu – proti hře. Následuje buď velká společná výhra, nebo prohra. Ale vždy se jedná o celý tým. Je potom jednodušší říct si: „To nic, zkusíme to znovu.“, nebo „Příště bychom to mohli zkusit jinak.“ Dítě není na prohru samo a není to pro něj tak frustrující.

Má veliký smysl děti k hrám vést, učí se při nich respektovat určitá pravidla, soustředit se na jednu činnost a v neposlední řadě právě pilují zvládání emocí.

Někdy se prostě věci lépe zvládají ve dvou. Nebo s celou partou!

Níže v krátkosti uvádím pár tipů na kooperativní hry, se kterými zaručeně nešlápnete vedle.

 

 Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod