Smart Games pro školáky (2. díl)

Smart Games pro školáky (2. díl)

Logické hry, smart hry, smartky, hry pro jednoho hráče, chytré hry – všechna tato a určitě mnohá další označení, se používají pro Smart Games. A my se dnes, ve 2. díle minisérie článků o Smart Games, blíže podíváme na pár titulů, které se pohybují v řekněme střední náročnosti a na krabicích obvykle najdeme, že jsou vhodné od 6 let a více.

Pro věkovou kategorii okolo 6+ a 7+ je na trhu smartek nejvíce, takže logicky i témat, ze kterých si můžete vybrat je hodně.

Je důležité podotknout, že i když je na hře uvedeno například 6 let, neznamená to, že není určena pro starší nebo naopak pro mladší hráče. Věkové označení spíše udává náročnost úkolů. Například pro mě je naprosto adekvátní zahrát si smartku 6+ nebo 7+, úkoly jsou pro mě tak akorát. Taky je pro mě spíš důležitější vizuál a hrát hru, která mému oku opravdu lahodí - jak uvidíte níže v příkladech, jedná se o opravdu krásné hry.

Vzdělávací aspekt logických her je nezpochybnitelný, pokud ale Vás nebo Vaše dítě hra skutečně chytne, je před vámi mnoho hodin zábavy a velmi pravděpodobně nový krásný koníček. :-)

Ráda smart hry dávám jako dárek, když jdou kluci na dětskou oslavu, jednu jsme darovali i do školní družiny. Není to obvykle ten dárek, který si jde dítě okamžitě vybalit, ale počká si na něj, až má trošku klidu a volnou chvíli. A přesně tak to má být – klidná zábava, při které vám ale mozek jede na plné obrátky.

Smartky nám nesčetněkrát pomohly, když byly naše děti nemocné, nebo když měly úraz. Hra se dá rozložit i na posteli a při všech těch pohádkách a knížkách je to příjemné rozptýlení.

Už se ale pojďme podívat na konkrétní tituly. Jak v 1. díle článku, tak i zde se zaměřuji na tři vydavatelství - Haba, Mindok a Djeco.

Freddy a přátelé

Hra od něměcko-amerického vydavatelství Haba, ze série Haba Logic! Games, je logická hra pro děti od 5 let a je primárně orientovaná na prostorovou představivost.

Velké dřevěné dílky červíků se snažíte poskládat tak, aby při pohledu shora, odpovídaly zadání. Ve hře je celkem 60 zadání a 14 barevných červíků. Oceňuji tady skvělý nápad udělat z dřevěných dílků červíky. Jak se říká „taková blbost“, ale děti to hned zaujme víc, než kdyby to byly jen obyčejné abstraktní kostky.

Milo v aquaparku

Druhou hru ze série Haba Logic!, je Milo v aquaparku, pro děti od 6 let. Tato hra pro mě byla prostě wow. Jak jsem ji poprvé uviděla, věděla jsem, že ji chci zkusit. Velice originální nápad s kuličkou, která jezdí po skluzavkách v aquaparku – to musí děti bavit. Nejen, že se snaží vyřešit hlavolam, ale pokud se jim to podaří, jako takovou třešničkou na dortu jim je to, že kulička – tedy Milo – projede aquaparkem, který sestavily.

Děti si dle zadání nachystají dílky tobogánů do krabice, která tady slouží jako komponenta hry. Krabice i dílky jsou opravu veliké a dobře se s nimi manipuluje. Kuličku dají na start a na krabici umístí i cíl kuličky. Dílky tobogánů se nezvedají, ale pohybuje se s nimi posouváním. Jakmile je tobogán hotov, ověříme si správnost na druhé straně zadání a můžeme balancováním kuličku svézt do cíle.

Tři oříšky pro veverku

Vydavatelství Mindok nám letos přineslo několik novinek v řadě SMART a jednou z nich jsou Tři oříšky pro veverku, pro hráče od 6 let.

Hra obsahuje 5 žaludů, 4 tetrisové dílky s veverkami a jeden malý s kytičkou. Dle zadání si nachystáte dílky s veverkami a do otvorů v nich umístíte oříšky. I v této hře se pohybujete posouváním a snažíte se, aby oříšky propadly otvory v hrací desce dolů do spižírny.

Oceňuji, že i když se hra neřadí přímo mezi cestovní, obsahuje průhledné plastové víčko, pasující na herní desku a dá se pěkně uzavřít.

Koťata a krabice

Druhá novinka od Mindoku, tentokrát od 7 let. Obsahuje 3 tetrisové dílky s krabicí, 1 dílek se dvěma krabicemi a 5 koťátek.

Na herní desku rozestavíte koťátka a tetrisové dílky podle zadání, které jste si vybrali. Vaším úkolem je schovat koťátka do krabic. Ve hře pohybujete pouze dílky s krabicemi, koťátka zůstávají na místě. Pohyb dílků je specifický v tom, že je přemisťujete jeden po druhém, nesmíte je vyndat z podložky ven.

Velice roztomilý vizuál pro všechny milovníky kočiček.

Jezdecká akademie

Třetí novinka pro hráče od 7 let, tentokrát je úkolem sestavit parkurovou jezdeckou trať pro koně.

Obsahuje 10 dílků s překážkami, jednoho koně s a branku cíle. Každá překážka má svoji barvu a je označena písmenem. V zadání si vyberte trať a na herní plochu přidáte cíl na místo dle úkolu. A už jen skládáte  jednotlivé dílky tratě tak, aby byla přesně podle vašeho úkolu. Zní to jednoduše, ale osobně bych tuto smartku zařadila k těm těžším ve své kategorii.

Tato hra obsahuje až 80 zadání, což je opravdu hodně. Jako malá jsem milovala koně a poníky a jako dítě, bych si tuto hru určitě hodně přála. Tak třeba to jednou klapne!

Hotelogic

Hra od francouzského vydavatelství Djeco, ze série Sologic, od 7 let, se odlišuje svým herním principem od jiných her na první pohled.

Ve hře umisťujete hosty do 3D dřevěného hotelu. Hosté jsou vyobrazení na dřevěných hranolech, ty zasouváme shora do hotelu a hosty pak vidíme přes okna. Není to tak jednoduché, jak se může zdát, protože musíte najít takové řešení umístění hostů, aby odpovídalo zadání ze všech 4 stran hotelu. Ve hře se tedy řeší jak správná pozice hosta, tak vzdálenost od okna.

Velice krásné zpracování a originální princip hry, který jsem ještě v jiné hře neviděla.

Dogmino

Druhá hra od vydavatelství Djeco, od 7 let pro milovníky pejsků a klasičtějších herních principů.

Dřevěné dominové dílky umístíme do čtverce dle zadání a naším úkolem je doplnit dílky s těly pejsků tak, aby se čtverec zcela zaplnil, ale aby dílky nevyčuhovaly ze čtverce ven a aby se nepřekrývaly, a zároveň, abychom doplněním získaly celé pejsky.

Dinosauři tajemné ostrovy

Naše velice oblíbená hra od vydavatelství Mindok, která je však již vyprodaná. Pokud budete mít štěstí, seženete ji někde zapomenutou v malém hračkářství nebo na bazaru. Jestli ale máte doma jako já, milovníka dinosaurů, tak to za tu námahu stojí!

Úkolem ve hře je doskládat zbylé ostrovy s dinosaury tak, aby se na jednotlivých ostrovech nepotkali masožravci a býložravci – jinak by došlo k nejhoršímu – sežrání 😊

 

Děkuji všem čtenářům, že dočetli až sem! Pokud se Vám naše články líbí nebo pokud Vás inspirují k pořízení nějaké hry či hračky pro Vaše děti, budeme nesmírně rádi, když využijete náš internetový obchůdek. Jsme malý rodinný podnik a každá Vaše návštěva, každý Váš like nebo odběr na našem Facebooku nebo Instagramu nás těší a pomáhá nám při našem růstu. 

 

 Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod