Smart Games na cesty a pro seniory (3. díl)

Smart Games na cesty a pro seniory (3. díl)

V tomto závěrečném dílu minisérie o Smart Games bych se ráda věnovala smart hrám, které si snadno sbalíme na cesty. Jejich společným ukazatelem je především skladnost a přenositelnost. Ve druhé části se ještě podíváme na hry, které by mohly zaujmout naše seniory.

Pokud se Smart Games začínáte a chcete si pořídit nějakou hru, ale nejste si jistí, jestli je to pro Vás to pravé ořechové, tak cestovní verze jsou skvělým prvním krokem. Stojí většinou půlku toho, co klasické smartky, ale mají méně zadání, což u cestovních verzí nevadí. Na malé hře si vyzkoušíte princip a druhou investicí už může být větší hra.

Protože jsem především máma, jsem často v roli animátorky mých dětí, tak velice ráda sahám po berličce v podobě malé smartky, kterou jsem si sbalila do kabelky – kdyby náhodou. Někdy ji tam sbalím účelně, třeba když vím, že je před námi delší doba v čekárně nebo když jedeme delší trasu autem.

Vždycky když ji vytáhnu, tak jsou kluci rádi, zkrátí jim to dlouhou chvíli a dobře se u toho zabaví. Někdy už předem nakukují do tašky, aby zjistili, co jsem si pro ně připravila. Přiznám se, že tyto cestovní verze hrajeme i doma, není pro nás pravidlem, že je máme jen na cesty. Často je využíváme i když jsou děti nemocné a leží v postýlce. Magnetky jim nepadají a na chvilku přijdou na jiné myšlenky.

Pojďme se už podávat na konkrétní tipy cestovních smart her.

Korálový útes

Hra je pro hráče od 4 let a vydává ji u nás Mindok a obsahuje 48 zadání. Hra je koncipovaná jako kroužková knížka, kterou když otevřete, tak v levé části jsou zadání a řešení a pravá strana je herní magnetická plocha - v podobě malé kroužkové knížky jsou i následující dvě hry. Po dohrání se knížečka zavře a zajistí drukem, takže nic nevypadne.

Vaším úkolem je pomocí 4 dílků korálů zakrýt rybky tak, aby byly vidět jen ty, které máte zadané. Ve hře jsou i krabi a jiná podmořská stvoření. Velice příjemná, přístupná hra s milým tématem.

Noemova Archa

Hra je ve stejném kroužkovém provedení jako Korálový útes, pro hráče od 5 let a obsahuje 48 rébusů, od vydavatelství Mindok. Jsou v ní barevné magnetické dílky se zvířaty. Herní magnetická plocha zde představuje archu, do které je třeba zvířátka naskládat.

Začnete tak, že si do archy naskládáte zvířátka podle zadání a zbylá zvířátka musíte doplnit. Zvířátka jsou v arše vždy do páru a podmínkou je, že se stejné druhy zvířat musí dotýkat. Přiznám se, že i ve střední obtížnosti jsem měla někdy problém do archy zvířátka dostat. Řadím do kategorie – baví děti i dospělé, my ji máme doma už několik let a hrajeme ji pořád dokola.

Čarovný les

Přináší nám ho také Mindok a je pro hráče od 8 let, ale troufnu si říct, jednoduché úrovně jsou hratelné už od 5 let. Ale ty těžší zavaří hlavu i dospělákům. Stejně jako předchozí zástupci i tato hra má 48 zadání.

Principem je poskládání cesty od bodu A do bodu B. V těžších úrovních je vaším úkolem propojit bodů více. Hra má krásnou tématiku čarovna, najdete tady kotlík, žábu, černou kočku, klobouk, koště, kostru… zkrátka vše co správná čarodějnice zná a vlastní.

Tato hra je tím typem, kdy správné řešení na konci nemusí být jediné. Vymyslíte tady toho opravdu hodně.

Pro babičku nebo dědu? Rozhodně ano!

Logické hry jsou čím dál tím víc populárnější i jako nevšední dárek pro naše babičky a dědečky. Stejně jako naše děti, potřebují starší lidé procvičovat jemnou motoriku a trénovat hlavu. Věřím tomu, že se seniorům, kteří jsou hraví, kteří rádi hrají sudoku, solitér nebo luští křížovky, se budou smart hry líbit. Je to změna oproti papíru a tužce nebo hraní na počítači, ale princip hraní je podobný, někdy téměř stejný.

Pro začátek bych zvolila něco jednoduššího a známého. Níže popsané Sudoku od Djeco je typickým příkladem – známý princip hry, ale v mírně změněné a zábavnější formě.

Jak je známo, tak podněcování mozku k novým aktivitám a trénování paměti a logiky je prevencí Alzheimerovy choroby a dalších forem demencí. Stejně tak uchopování, přemisťování a všeobecně manipulace s menšími předměty – v našem případě s herními dílky – funguje jako prevence revmatoidní artritidy.

Často si nevíme rady, co našim babičkám a prababičkám darovat, tak proč nezkusit logické hry? Je to něco nového, co zkrátí dlouhou chvíli, a ještě prospěje! 

IQ srdce

Letošní novinka se 120 rébusy, od vydavatelství Mindok, od 7 let, v plastové praktické krabičce, ve které se hra krásně uchovává a může se bez problému přenášet. Samotné hraní se odehrává na dvou plochách – první mřížka je uvnitř krabičky, ta je ve tvaru srdce a když krabičku otočíme druhou stranu,  najdeme obdélníkovou herní plochu.

Naším úkolem je nachystat dílky podle zadání a zbylé doskládat do mřížky tak, aby vzniklo srdce případně obdélník. Ve hře je 10 nádherných plastových dílků, které vypadají jako skleněné. A co víc – s dílky je opravdová radost manipulovat, jsou příjemné na dotek a krásně do mřížky zapadají.

Drahokamy

Stálice od Mindoku, hra od 10 let, což nám už napovídá, že je to skutečná výzva! V prvních pár zadáních se naučíme, jak hra funguje, jen doskládáme pár drahokamů třeba podle tvarů nebo barev. V pokročilejších zadáních pak máme pouze barevné šrafování a víme, že v tom místě bude drahokam dané barvy. Dalším typem zadání je, že vidíme pouze určitý segment a zbylé drahokamy se snažíme poskládat tak, aby se nám tam tento zadaný segment objevil, samozřejmě musí sedět barvy a tvary.

Herní princip drahokamů se písemně obtížně popisuje, ale věřte mi, že jak to zkusíte, hned budete vědět, co máte dělat. Hra obsahuje celkem 80 zadání. Drahokamy jsou z kvalitního plastu, jsou veliké a opravdu nádherné. Je radost je mít jen tak v ruce a hrát si s nimi 😊

Bláznivé sudoku

Tuto hru nám přináší francouzské vydavatelství Djeco, je od 8 let a má 40 zadání. Obsahuje dřevěné čtvercové dílky různých barev, na kterých jsou natištěny 4 typy obydlí – dům, pagoda, iglú, týpí. Jednotlivá obydlí se nesmí opakovat na řádku, ve sloupci nebo v barevné zóně. Tyto barevné zóny jsou změna oproti klasickému sudoku.

Dřevěné kameny se dávají přímo na kartičku zadání. Na druhé straně je pak vyobrazeno řešení. Hru doporučuju všem, kdo hledají logickou hru pro dědu či babičku, kteří ještě žádnou smart hru nehráli. Bláznivé sudoku přitáhne známým tématem a herním principem, líbit se budou i dřevěné herní komponenty.

Sologic Space Logic

Hru Space Logic nám přináší Djeco, je od 7 let a obsahuje 40 výzev. Je zde podobný princip jako v sudoku.

Podle pokynů u řádků a sloupců logickým vylučováním určujeme, kam umístíme dřevěné žetony. Například na prvním řádku a ve druhém sloupci nesmí být raketa a ve třetím sloupci a třetím řádku nesmí být planetka. Opět známé principy, které by mohly naše seniory nalákat a zabavit.

Sologic Dogmino

O této hře jsem už psala v předchozím díle této minisérie, zmíním ji ale i zde, protože je pro babičky jako stvořená. Je od 6 let od vydavatelství Djeco. Do mřížky si nachystáme dominové dílky s těly pejsků dle zadání a zbylé dílky se snažíme doplnit tak, aby nám vzniklo co nejvíce kompletních pejsků.

Dominové dílky jsou dřevěné, skutečně veliké a dobře se s nimi manipuluje. Jednoduchá pravidla, které vysvětlíme během pár minut a rovnou můžeme začít.

Děkuji všem čtenářům, že dočetli až sem! Pokud se Vám naše články líbí nebo pokud Vás inspirují k pořízení nějaké hry či hračky pro Vaše děti, budeme nesmírně rádi, když využijete náš internetový obchůdek. Jsme malý rodinný podnik a každá Vaše návštěva, každý Váš like nebo odběr na našem Facebooku Instagramu nás těší a pomáhá nám při našem růstu. 

 

 Autor článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod