Port Royal - dojmy z hraní

Port Royal - dojmy z hraní

Karetní hru Port Royal jsme si doma oblíbili na první zahrání. Byla to první hra, u které jsem se nechala přesvědčit kladnými recenzemi i přes to, že mě vizuál hry příliš neoslovoval a jsem nesmírně ráda, protože by byla velká škoda, kdybych tuto hru minula. Máme ji doma už 5 let a pořád ji hrajeme a věřím tomu, že se k ní budeme vracet i nadále.

U nás ji vydává vydavatelství Mindok. Poprvé hra vyšla již v roce 2014 a i po 10 letech na trhu je stále populární, a to určitě podtrhuje její kvality.


O co ve hře jde?

Ocitáte se v přístavu Port Royal a snažíte se z lodí získat co nejvíce peněz a za ně si najmout postavy do služby (např. piráta, admirála, obchodníka a další). Každá z postav přináší různé výhody, a také body vlivu. Body vlivu jsou rozhodující pro vítězství, získat je můžete i tak, že se vydáte na expedici.

Hraje se pouze s kartami, které mají dvojí funkci, na rubové straně karet jsou mince, které slouží jako platidlo a na lícové straně jsou lodě, postavy, expedice a výběr daní.

Hra pracuje s principem „push your luck“, neboli pokoušení štěstí. Hráči mohou z balíčku tahat neomezeně karet, riskují ale, že připluje loď, které se neubrání a v tomto kole neuzavřou žádný obchod.

Ten pocit otočit ještě jednu kartu a doufání, že přijde něco lepšího, loď s více penězi nebo postava na kterou čekáte… to přece stojí za ten risk! 😊

Jak se Port Royal hraje?

Hra nemá určený počet kol, ale hraje se do doby, než jeden z hráčů dosáhne 12 bodů vlivu. Hra má dvě fáze – objevování a obchodování.

Při objevování se hráči se střídají v otáčení karet a jejich vykládání do přístavu. Přístav představuje nabídku karet, ze které si hráči mohou najímat postavy a lodě. Hráč může otočit kolik karet chce, riskuje však, že připluje loď barvy, která již v přístavu kotví a pokud nemá hráč dostatečný počet šavlí, neubrání se, a jeho tah končí a toto kolo neuzavře žádný obchod.

Do přístavu může přijít i karta výběru daní. Pokud u sebe máte 12 a více peněz, máte smůlu a půlku musíte odhodit.

Obchodování spočívá v tom, že získáte peníze z lodě nebo si najmete postavu. Najmutí postavy stojí různý počet peněz. Postavy přinášejí výhody, například obchodník umožní z lodí získat více peněz, díky guvernérovi můžete získat v jednom kole 2 karty, slečna zase dává slevu na každou kartu. Lze si najmout i postavy, díky kterým můžete podniknout expedice.

Pro koho je hra určena?

Je to skvělá hra pro skupinu přátel. Snadno se vám stane, že hru otočíte několikrát po sobě nebo u ní dokonce strávíte celý večer, protože její hraní je návykové a super zábavné!

Hra je ideální i pro rodinné hraní s dětmi. Na krabici je uvedeno od 8 let. Náš 8letý syn ji zvládá s přehledem a mladší 6letý ji hraje s dopomocí nebo s rodičem ve dvojici.

 

Proč máme hru rádi?

Port Royal je jednoduchá karetní hra, která je zahraná za 20 minut a je neskutečně napínavá a zábavná. Stojíte před neustálým dilematem, jestli otočit ještě jednu kartu. Když se vám to vyplatí, tak je ten blažený pocit k nezaplacení. No a když ne, tak máte chuť s kartami praštit o stůl a odejít. A o tomto ta hra je, o emocích, napětí a zábavě.

Hra obsahuje jen 120 karet, takže je to malá skladná krabička, kterou si můžete vzít kamkoliv s sebou a při vhodné příležitosti si ji zahrát. Jednoduchá pravidla se snadno a rychle vysvětlí a může se jít rovnou na hru!

Děkuji všem čtenářům, že dočetli až sem! Pokud se vám naše články líbí nebo pokud vás inspirují k pořízení nějaké hry či hračky pro vaše děti, budeme nesmírně rádi, když využijete náš internetový obchůdek. Jsme malý rodinný podnik a každá vaše návštěva, každý like nebo odběr na našem Facebooku Instagramu nás těší a pomáhá nám při našem růstu. 

 

Autorka článku: Kamila Hlavačková - Hry lenochod